Staff Directory

Please see below for our school staff and faculty at Queen Margaret’s School’.

HEAD’S OFFICE

David Robertson
dbr@qms.bc.ca
Head of School

Kimberly Ludvigson
Executive Assistant to the Head

 

ADMISSIONS OFFICE

Natalia Stewart 
Director of Admissions

James Blake
Assistant Director of Admissions

Amanda Lutner
Admissions Coordinator

 

FINANCE & OPERATIONS

Thango Vu
Director of Finance & Operations

Yvonne Bungay
Finance Clerk

Deyna Gomez de Barber
Finance Clerk

Shayna Oud
Finance Clerk

Bruce McPherson
Facilities Manager

Mavis Weatherbee
Transportation Coordinator

Jennifer Shelley
School Shop Coordinator

 

HUMAN RESOURCES

Abigail Thornton-Stalker
Director Human Resources

Katie Conway
Administrative Assistant

 

DEVELOPMENT & ALUMNI RELATIONS OFFICE

Heather Bartfai 
Manager, Alumni & Community Relations

Carey Pallister
QMS Archivist

 

COMMUNICATIONS OFFICE

Hayley Picard 
Director of Communications & Marketing

Patricia MacGregor
Digital Media Clerk

 

IT OFFICE

Amanda Flynn
Education Technology Lead

Robin Wakerell
Technology Lead

BOARDING LIFE

Aaron Lee
Director of Boarding

Randall Barton
House Director, Denny

Graeme Hyde-Lay
Assistant House Director, Denny

Jessica Lyric
House Director, Geoghegan

Marlene Donaldson
Assistant House Director, Geoghegan

Katie Colosimo
Boarding Assistant, Geoghegan

 

HEALTH SERVICES

Mindy Swamy, RN
Head of Health Centre

Dr. Lorna Newman
School Counsellor (K–Grade 7)

Alison Bowden
School Counsellor (Grades 8–12)

Moyra Bell
Wellness Coordinator (Grades 8–12)

Jenna Bugden
Athletic Therapist

 

EQUESTRIAN PROGRAM

Angela Dobbie
Director of Equestrian

Ann Buttner-Danyliw
Equestrian Operations Manager

Julia Spreen Balcom 
Head Coach—Competition Program

Indiana Fedoriuk
Head Coach—School Program

Savannah Leroux
Equestrian Coach & Equestrian Events Coordinator

Leora Gibson
Equestrian Coach & Equestrian Education Coordinator

 

FOOD SERVICES

April Pringle
Executive Chef

Jari Pulkkinen
Sous Chef

Sarab Sunner
Sous Chef

David Robertson
Head of School

Ander Monro
Deputy Head of School

SENIOR SCHOOL

Alison O’Marra-Armstrong
Director of Academics, Senior School

Oliver Amiel
Director of Student Life

Aaron Lee
Director of Boarding

Maria Jones
Senior School Secretary

Carol Ingledew
Post-Secondary Counsellor

Sue Barzo
Post-Secondary Counsellor

Fabian Troendlin
Gapper (School Assistant)

Tara Vogel
Gapper (School Assistant)

 

GRADES 8–9 PBL PROGRAM

Bridget Beyer
Humanities

Shirley Lee
Humanities

Jessica Lyric
Humanities

Amanda Russo
Humanities

Graeme Hyde-Lay
STEM

Crystal Horner
STEM

Marcus Pienaar
STEM

Erin Woito
STEM
 

 

HUMANITIES DEPARTMENT

Shirley Lee
Head of Department

Katie Colosimo
English Teacher

Kimberley Chapman
Teacher & Librarian

Karl Faber
English Teacher

Gerald Gabriel
French Teacher

Richard Hock
English Teacher

Cristina Mir Baucells
Spanish Teacher

 

MATH/SCIENCE/TECHNOLOGY DEPARTMENT

Tomo Nishizawa
Head of Department (Science), Teacher

Oliver Amiel
Head of Department/Teacher

Sandi Black
Teacher

Anna Davydova
Teacher

Han He
Teacher

Maurice Last
Teacher

Tomo Nishizawa
Teacher

Eric Wang
Head of Department (Math), Teacher

 

FINE ARTS DEPARTMENT

Neil Trafford
Head of Film Arts & Sciences

Loretta Paoli
Art Teacher

Daniel Parent
Art Teacher

Alison Hounsome
Music Teacher

Tilly Lorence
Drama Teacher

 

ATHLETICS DEPARTMENT

Marlene Donaldson
Senior Athletic Director

Aaron Lee
Physical Education Teacher

Tim Van Vliet
Physical Education Teacher

Nick Zuback
Physical Education Teacher

Leora Gibson
Equestrian Education Coordinator

 

ENGLISH LANGUAGE LEARNERS DEPARTMENT

Loretta Paoli
Teacher

 

LEARNING SUPPORT

Elizabeth Tarkowski
Learning Support Teacher

Tina (Yu-Ying) Chung
Educational Assistant

Sheri Glenwright
Educational Assistant

Timothy Sailor
Educational Assistant

 

SPECIALIST TEACHERS

Glenn Dickens
Culinary Arts Teacher

 

JUNIOR SCHOOL

Susan Cruikshank
Junior School Principal

Alison Galloway
Junior School Vice Principal

Kim Stinka
Junior School Secretary

Jana Pedersen
Teacher Librarian

 

PRIMARY DEPARTMENT

Sandra Zuback
Kindergarten Teacher

Yvonne Snow
Kindergarten Teacher (Primary Coordinator)

Danielle Friday | Heather Andrews
Grade 1 Teacher

Louise Draper
Grade 2 Teacher

Samantha Mahon
Grade 2 Teacher

Nicole Adams
Grade 3 Teacher

Alice Lavigne
Grade 3 Teacher

 

INTERMEDIATE DEPARTMENT

Hannah Steinfels
Grade 4 Teacher

Jason Dunbar (Intermediate Coordinator)
Grade 5 Teacher

Jackie Harrison
Grade 5 Teacher

Danika Farrugia
Grade 6 Teacher

Elisabeth Ruiter
Grade 6 Teacher

Sarah Reddick
Grade 7 Teacher

Dominic Smith
Grade 7 Teacher

Shannon Tyrell
Grade 7 Teacher

 

SPECIALIST TEACHERS

Mary Dickens
Intermediate French Teacher

Dean Schneider
Primary French Teacher

Petronella Van Oyen
Kindergarten French and Art Teacher

Carolyn Webb
Junior School ELL Teacher

Rebecca Clausen
Fine Arts Teacher

Tilly Lorence
Fine Arts Teacher

Kd (Krista) Ramsay
Visual Arts Teacher (Grade 4–7)

Daniel Parent
Visual Arts Teacher (Grade 7) 

Alison Hounsome
Band Teacher (Grades 5–7)

Kirstin Bains
Junior Athletic Director

Taylor Stewart
Physical Education Teacher

 

LEARNING SUPPORT & ENGLISH LANGUAGE LEARNING

Alyxandra McClure
Learning Support Teacher

Alison Myhr
Education Assistant

Kim Sanders
Education Assistant

 

EARLY CHILDHOOD EDUCATION

Stacy Paton
ECE Program Manager

Annaliese Atkins
Preschool

Angela Kennedy
Preschool

Jennifer Reid
Junior Kindergarten Teacher

Jacci Shortreed
Junior Kindergarten Teacher

Interested in learning more about Queen Margaret’s School? Contact our Admissions Team.

Contact Us